tarimborsa.com
Özel Kategoriler
Manda (0)
Koyun (0)
Keçi (0)
Saman (1)
Yonca (5)
Düve (0)
Süt (1)
Krema (0)
Kaymak (0)
HizmetHizmet (2)
Celep (0)
Tır (0)
Dorse (0)
Ahır (0)
Ağıl (0)
İthal Kapıları Aralandı
   Kurban bayramı ile et fiyatlarının düşmesini beklerken kimi yörelerde 0.50 kimi yörelerde 1 TL kadar Kg başına düşme olmuş ancak piyasa hızlı bir şekilde kendini topar...
Devamı...
Haber Oku
Başlık
İthal Kapıları Aralandı
Eklenme Tarihi
25 Ocak 2014
Ekleyen
tarimborsa.com Yönetimi
İçerik

   Kurban bayramı ile et fiyatlarının düşmesini beklerken kimi yörelerde 0.50 kimi yörelerde 1 TL kadar Kg başına düşme olmuş ancak piyasa hızlı bir şekilde kendini toparlayarak Et Toptan Fiyatı yükselmeye başlamıştır. Ülke sınırlarında 15.50 ile 19 TL arasında değişen Karkas Et Kilogram Fiyatı 20.00 Sınırlarına dayanmış ve rekorları zorlamaktadır. Bir çok kesimhane Kesecek Hayvan bulamamakta ve Yasak olduğu halde Dişi hayvan kesimine ağırlık vermektedir. 

   Hal böyle olunca da, pazarda son 1.5 aydır erkek buzağı-dana- tosun fiyatları tavan yapmış, bayram öncesi 1.200,00 TL den alıcı bulan erkek buzağıların fiyatları bu kısa süreçte 2.000,00 TL nin üzerine çıkmıştır. Özellikle son 2-3 haftada ise kesim fiyatının yükselmesi ile geçen yılın 5. ayında ki 1. Kalite Karkas fiyatı olan 14.5 rakamlarını 3. kalite et fiyatı yakalamıştır. 

   2014 yılında ithal hayvan gelmeyecek iddiaları yine bir hüsran ile son bulma yolunda emin adımlarla gitmekte. Hükümetin ithali kapadık bundan sonra ithal hayvan getirmeyeceğiz iddiaları yine hüsranla son bulmak üzere. Bir yılı aşkın süredir, ithal karga bile giremez iken (Besi Danası kulvarında) şu an bu güzel günlerin son demlerini yaşamaktayız.  Bakanlık Haygem yetkilileri besiciliğin önemli merkezlerinde Kırmızı Et Birliği Başkanları ile birbiri üzerine toplantılar düzenleyerek hafiften hafiften sinyalleri vermeye başlamıştır.

   Alıştıra alıştıra "ithal"  kelimesini telaffuz eden yetkililer en sonunda bunuda yapacak ve ithal hayvanı ülkemize sokacaklardır.  Besicilerimizin ahırlarında korkunç paralara aldıkları erkek danalar henüz daha kesim ağırlığına gelmeden kasap yolunu görecek ve ülke ekonomise bir darbe daha vurulacaktır. Bir çok besici fiyatların yüksekliğine aldanarak belkide Bankalardan Yüksek Faizler ile aldıkları erkek danalarını zararına kesime götürmek zorunda kalacaklardır. 

   Tarımborsa.com olarak medyumluk yapmak istememekle birlikte 6. aya kadar elimizdeki hayvanların yetişenlerini kesime gönderip bu kriz ortamından en az zararla çıkmak ve mümkünse de kısa vadede kesime gidecek hayvanlar satın alıp, kısa zamanda en yüksek karı elde etmenin yollarını aramamız gerekmektedir.

 

Saygılarımızla tarımborsa.com admin team

tarimborsa.com'da Yer Alan Kullanıcıların Oluşturduğu Tüm İçerik, Görüş Ve Bilgilerin Doğruluğu, Eksiksiz Ve Değişmez Olduğu, Yayınlanması İle İlgili Yasal Yükümlülükler İçeriği Oluşturan Kullanıcıya Aittir.
Bu İçeriğin, Görüş Ve Bilgilerin Yanlışlık, Eksiklik Veya Yasalarla Düzenlenmiş Kurallara Aykırılığından tarimborsa.com Hiçbir Şekilde Sorumlu Değildir. Sorularınız İçin İlan Sahibi İle İrtibata Geçebilirsiniz.